< powrót do listy

Niskopopiołowy węgiel typu 34 z Kopalni Jan Karski uzyska wysoką cenę rynkową

2 maja 2017

Analizy prób z odwiertu przeprowadzonego na terenie przyszłej kopalni Jan Karski pokazują, że głównym produktem zakładu będzie węgiel koksujący typu 34 o bardzo niskiej zawartości popiołu. Wstępna analiza przeprowadzona przez zewnętrznych ekspertów wskazuje, że wspomniany surowiec ze względu na wysoką jakość może być wyceniany o 10% wyżej od ceny rynkowej dla węgla typu 34.

– Analizy wzbogacalności i parametrów koksowniczych prób węgla z niedawno zakończonego odwiertu Cyców 9 pokazały, że 75% produkcji przyszłej kopalni może stanowić węgiel typu 34 o bardzo niskiej zawartości popiołu. To sprawia, że Jan Karski będzie kopalnią produkująca głównie węgiel metalurgiczny, który może osiągać ceny sprzedaży o 10% wyższe od rynkowych dla tego rodzaju surowca. W związku z planowanym do 2022 roku zamknięciem czeskich kopalni produkujących węgiel typu 34 widzimy rosnący rynek dla tego typu węgla z kopalni Jan Karski – mówi Ben Stoikovich, prezes Prairie.

Wykonany przez Prairie Mining odwiert Cyców 9 ukończono w lutym 2017 roku. Uzyskano z niego duże próby węgla z pokładu 391, co pozwoliło na przeprowadzenie szczegółowych badań parametrów koksowniczych i rozszerzonej analizy wzbogacalności. Testy zostały przeprowadzone w certyfikowanych ośrodkach w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Badania prób pobranych z najnowszego otworu, jak również z wcześniejszych otworów wykonanych na terenie koncesyjnym Prairie Mining pokazują, że węgiel typu 34, który będzie produktem końcowym z kopalni Jan Karski, ma dużo mniejszą zawartość popiołu (poniżej 3%) w porównaniu z węglem typu 34 oferowanym przez innych producentów na świecie, w tym w Europie.

Niska zawartość popiołu sprawia, że surowiec jest postrzegany jako bardziej wartościowy przez klientów i z łatwością znajdzie odbiorców. Im mniejsza zawartość popiołu tym mniej surowca potrzeba do wytworzenia koksu, co przynosi korzyści ekonomiczne i środowiskowe, m.in. poprzez ograniczenie emisji CO2.

Analizy przeprowadzone przez Prairie przewidują wzrost światowego zapotrzebowania na węgiel typu 34 o niskiej zawartości popiołu. Ze względu na spadającą dostępność niskopopiołowego węgla typu 35, coraz więcej producentów stali decyduje się na mieszanie słabszej jakości węgla typu 35 z węglem typu 34 o niskiej zawartości popiołu. Jest to szczególnie korzystne dla europejskich producentów stali podlegających pod przepisy o redukcji emisji CO2. Ten trend ma duże znaczenie dla przyszłej sprzedaży wydobywanego w kopalni Jan Karski węgla typu 34.

 

Niezależna firma doradcza CRL Energy przygotowała na zlecenie Prairie analizę wartości węgla typu 34 o niskiej zawartości popiołu, który będzie wydobywany w kopalni Jan Karski. Analiza została przeprowadzona dwiema różnymi metodami. Obie wykazały, że dzięki unikatowym parametrom cena tego rodzaju węgla z kopalni Jan Karski będzie o ok. 10% wyższa od uznanych za benchmark cen węgli oferowanych przez innych światowych producentów np. Rio Tinto Hunter Valley.

Drugim rodzajem surowca w kopalni Jan Karski będzie węgiel energetyczny stanowiący 25% produkcji. Przewiduje się, że będzie on zawierać 13% popiołu i spełni normę API2. Oznacza to, że z powodzeniem znajdzie odbiorców na zagranicznych rynkach. Udział węgla typu 34 w całkowitej produkcji będzie mógł być jeszcze większy w przypadku produkcji węgla energetycznego o większej zawartości popiołu, na przykład na potrzeby lokalnych klientów.

Dwie czeskie kopalnie należące do OKD, Karvina CSA oraz Darkov, produkują obecnie około 1,8 mln ton węgla typu 34. Ostatnie komunikaty prasowe wskazują, że do 2022 roku obie kopalnie mogą zakończyć wydobycie. Węgiel z kopalni Jan Karski będzie miał lepszą jakość niż odpowiednik z czeskich zakładów, który dziś z powodzeniem znajduje nabywców w Europie.

Prairie Mining planuje kontynuować program wierceń w kopalni Jan Karski, aby uzyskać bardziej szczegółowe analizy i opracować kompleksową strategię marketingową dla węgla typu 34 o niskiej zawartości popiołu. Prace będą obejmować:

 

Niskopopiołowy węgiel typu 34 z Kopalni Jan Karski uzyska wysoką cenę rynkową – komunikat prasowy